logo_interquality
| 21. listopadu 2019 |
  Hledat
 add Six Sigma
       add Kontakt
   add Home page English

 

 add Six Sigma
       add Kontakt
   add Home page English

 

Top

Top

INTERQUALITY V MÉDIÍCH

Síla pozitivního ne

Slovo "ne" je jedním z nejkratších, ale pravděpodobně také nejmocnějších a nejdestruktivnějších. V dnešní době, kdy se lidé cítí zavaleni strachem, nutností volby a nejrůznějšími požadavky, potřebujeme "ne" více než kdy předtím, řekl Ekonomu William Ury (53), přední světový odborník na vyjednávání. Vystudoval Yale University a sociální antropologii na Harvardu, kde nyní učí. Radí velkým americkým společnostem. V Bílém domě byl poradcem Střediska řízení krizí a radil Pentagonu. S bývalým prezidentem Jimmym Carterem založil International Negotiating Network, která se snaží zastavit civilní války ve světě. Jeho knih Getting to Yes a Getting Past No se prodalo přes pět milionů výtisků. Bestsellerem je i poslední kniha The Power of Positive No.


TANEC ANO A NE. Ury zdůrazňuje, že ne dnes může být nejdůležitějším slovem, které člověk potřebuje. "Slovo ano bez ne znamená politiku ústupků. A to nejen v politice - znamená ustupovat klientům, dodavatelům. V jakékoli zemi slovo ne bez ano znamená válku, konflikt. Život dnes je tancem těchto dvou slov - ano a ne. Musíme je kombinovat, to je mnou doporučované pozitivní ne. Vede k ano, otevírá cestu k dohodě. Umožňuje vám hájit, co je pro vás nejdůležitější, ale bez narušení důležitého vztahu s partnerem."


Podle jeho názoru je ne klíčovým slovem pro řád, spravedlnost, nestrannost a ochranu věcí, které jsou důležité. Soudí, že ve světě dochází k oslabování všech těchto hodnot. "Musíme také říci ne válce v Iráku. Došlo k ní, protože nedostatečný počet lidí řekl ne, když mělo být řečeno. George Bush možná jednal z ušlechtilých důvodů, ale někdy, ať jsou motivy jakékoli, musejí lidé říci ne. To je mé poselství."


"Vypadá to, jako bychom měli sval ano, který je vyvinutý - možná příliš, a sval ne, jenž je zakrnělý či ztuhlý z nečinnosti," říká. "Tento druhý sval musíme užívat více a říkat slovo ne taktně, zdvořile, pozitivně. Tak můžeme učinit naše životy a naši planetu lepšími a možná i šťastnějšími."


NEUPADNOUT DO PASTI. William Ury varuje před "pastí tří A". Prvním A je accommodate (vyhovět) - když říkáme ano, ale ve skutečnosti myslíme ne, často ve snaze, abychom se lidí nedotkli. Druhým A je attack (útok) - opak vyhovění a výraz našeho hněvu, že jsme nuceni říkat ano nebo ne. Nejběžnějším je třetí A - avoidance (vyhýbání se, únik) - neříkáme ani ano, ani ne, vyhýbáme se otázce v naději, že zmizí. Jakmile přestaneme upadat do "pasti tří A", jsme připraveni nahradit obvyklé ne, které začíná ne a končí ne, pozitivním ne, jež končí ano.

UMĚNÍ VYJEDNÁVAT bylo dlouho považováno za něco přirozeného, co má člověk dáno shůry. Podle Uryho dnes organizace stále více uznávají, že vyjednávání je zvláštní činnost. Uvědomují si potřebu vybírat lidi, kteří jsou dobrými negociátory; školit je a odměňovat jejich dovednosti; budovat negociační sebedůvěru.


Styl vyjednávání je směsí různých kultur. Anglosaský svět již nemůže nic diktovat. Směřujeme ke kooperativní negociaci: obě strany vyhrají, nebo obě prohrají, ale jen vzácně z jednání vzejde jasný vítěz či jasný poražený. Svět si začíná uvědomovat, že kvalifikovaní zprostředkovatelé, mediátoři mohou při řešení konfliktů hrát užitečnou roli, s neskrývanou spokojeností konstatuje Ury. I OSN uznává, že včas použité zprostředkování by pomohlo předejít válce, jako byla v Jugoslávii. To byla válka, které se dalo zabránit.


Návrhy, aby OSN měla speciální útvar mediátorů, už byly předloženy. Podle Uryho se tato myšlenka postupně prosadí. Většina válek, které se v posledních desetiletích odehrály, byla předvídatelná. Potenciálně se jim dalo zabránit.


OD SUMATRY PO BLÍZKÝ VÝCHOD. William Ury se podílel na misi zorganizované švýcarskou organizací napojenou na Mezinárodní výbor Červeného kříže. V provincii Aceh na Sumatře se pokoušela o zprostředkování mezi separatistickým muslimským hnutím Aceh Merdeka a indonéskou vládou. Boje trvaly 25 let. Do jednání se pak zapojil také bývalý finský prezident Martti Ahtisaari. Zahraniční vyjednavači položili separatistům řadu otázek: Proč chcete nezávislost? Chcete politickou autonomii? Chcete jazyková práva? Chcete kontrolu nad ekonomickými zdroji? Po tomto upřesnění bylo v roce 2005 dosaženo dohody. V Acehu se nedávno konaly volby a guvernérem i jeho zástupcem se stali bývalí separatisté. Prostřednictvím politiky se stali součástí establishmentu.


Za ještě lepší příklad považuje Ury Severní Irsko. Zdálo se, že katolíci a protestanti se tam budou zabíjet navěky. A nakonec vznikla vláda, jejímž premiérem je unionista Ian Paisley a místopředsedou republikán Martin McGuinness. Konflikt neskončil - pokračuje demokratickou formou, ale skončila válka, zdůraznil americký expert.


Ury se osobně pokoušel přispět k řešení vleklého konfliktu mezi Palestinci a některými arabskými státy na jedné straně a Izraelem na straně druhé. Za jedinou cestu, jak z problémů ven, považuje regionální spolupráci, která by se mohla inspirovat historickým usmířením a integrací mezi evropskými národy.
"Budoucností Blízkého východu je turismus nebo terorismus," dodal.


JAK DÁL V IRÁKU? Podle Uryho v této zemi nyní zuří občanská válka. Jediným způsobem, jak ji ukončit, je zapojit do řešení všechny sousední státy. Vždyť každý z nich má potenciál jakoukoli dohodu zhatit. Všechny země regionu je třeba dát dohromady, podívat se, jaké jsou jejich dlouhodobé zájmy. Přitom vleklá občanská válka v Iráku není v dlouhodobém zájmu žádné z nich. Eskalace konfliktu mezi sunity a šíity by byla pro Blízký východ zničující. Hrozilo by, že do konfliktu se zapojí Írán i Saúdská Arábie. Pod záštitou Spojených národů a Ligy arabských států je třeba do Iráku vyslat mírové síly OSN a arabských zemí.


INSPIRATIVNÍ AEROLINKY. Southwest Airlines, nejúspěšnější letecká společnost v USA, je považována za model pro nízkonákladové aerolinky v celém světě. Podle Uryho je jejím tajemstvím schopnost vyslat pozitivní ne vůči svým zákazníkům. Aby mohla říci ano úspěchu a ziskovosti (první ano), bylo její strategií říci ne rezervaci sedadel, ne teplým jídlům na palubě, ne transferu zavazadel do strojů jiných leteckých společností. Říci ne těmto třem službám umožnilo Southwest Airlines říci ano (druhé ano) cenově dostupným letenkám, které klienti oceňují.

RADY NAŠIM. Co William Ury doporučuje českým podnikatelům a manažerům? "Vstoupili jsme do éry permanentního vyjednávání. Investujte do svých vyjednávacích dovedností. Posílíte-li svoji negociační sebedůvěru, poslouží to v dnešním stále náročnějším prostředí nejen vaší osobní kariéře, ale také vaší organizaci. Umění vyjednávat je možná jednou z nejdůležitějších dovedností, které můžete rozvíjet."
Karel Ježek

Print Bookmark and Share

Return

media

 

media

 

Zaregistrovat se | Přihlásit se