logo_interquality
| 19. září 2019 |
  Hledat
O NÁS>PROJEKT OPPA
  

The Ultimate Improvement Cycle: Maximizing Profits through the Integration of Lean, Six Sigma, and t

Autor: Robert Sproull 
Vydal: Productivity Press
Rok vydání: March 11, 2009
Recenzent: Ivan Miller

ISBN-13: 978-1420090345

 

Podnik, který se v dnešní době nezlepšuje, je v tržním prostředí zranitelný a jeho perspektiva je omezená. Budete-li mluvit s řediteli podniků v oblasti výroby či služeb, skoro každý se alespoň verbálně přihlásí k nějakému „zlepšovatelskému hnutí“. V prvních fázích zlepšování se pravděpodobně dozvíte, že zvolený přístup ke zlepšování je nejlepší, případně jediný možný, s postupem času nadšení ochládá a nakonec vám řeknou, že „jsme to zkoušeli a ono to nefungovalo“. Často citovaný průzkum Wall Street Journal ukazuje, že většina manažerských iniciativ vyšumí dříve, než přinesou hmatatelné finanční přínosy. Jen málokdo má při výběru metodiky zlepšování k dispozici přehled o dostupných možnostech a zároveň omezeních jednotlivých „buzzwords“. I vrcholoví manažeři se pouští do nákladných experimentů, aniž by porovnali svůj zaručený recept s tím, co a jak dělají ostatní.

Kniha Roberta Sproula je nesmírně užitečná tím, že spojuje tři nejvýznamnější iniciativy – Lean, Teorii omezení a Six Sigma do jedné. O stejnou věc už se pokusili i autoři „manažerského románu“ Velocity. Smyslem románu je ale vysvětlit základní myšlenku všech tří iniciativ a motivovat manažery k jejich spojení. Kniha „The Ultimate Improvement Cycle“ ale není určena lidem, pro které by Lean, Six Sigma či TOC byly neznámé pojmy. Předpokládá čtenáře znalého a předkládá řešení několika základních otázek:

  • Zlepšování z pohledu peněz
  • Proměnlivost
  • Plýtvání
  • Měřítka efektivnosti

Je zajímavé, že jako metodu pro plánování a řízení výroby neuvádí Bob Sproull mechanismus Drum-Buffer-Rope, známý z Goldrattovy knihy „Cíl“, ale metodu CONWIP. O té se u nás pravděpodobně nikdy nemluvilo. CONWIP je variací na téma DBR a podrobně je popsán v knize „Factory Physics“ autorů Wallace Hoppa a Marka Spearmana. „Factory Physics“ je dnes pravděpodobně nejlepší učebnicí plánování a řízení výroby.

Kniha „The Ultimate Improvement Cycle“ zřejmě přinese v našich podmínkách největší užitek manažerským poradcům, kteří budou její myšlenky přenášet na svoje klienty.
 

 

 

OPPA Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Kniha byla zakoupena z prostředků projektu Zlepšení systému vzdělávání a zvyšování odborné úrovně zaměstnanců Interquality, reg.č. CZ.2.17/1.1.00/33102

Print Bookmark and Share

Return
Zaregistrovat se | Přihlásit se