logo_interquality
| 19. září 2019 |
  Hledat
O NÁS>PROJEKT OPPA
  

Příštích sto let – Předpověď pro jednadvacáté století

Název: Příštích sto let – Předpověď pro jednadvacáté století
Autor: Friedman George
Vydal: Argo a Dokořán
Rok vydání: 2010
Recenzent: Ing. Vladimír Nálevka

ISBN-978-80-257-0238-3

Politolog a vysloužilý zpravodajský důstojník George Friedman, šéf firmy zaměřené na strategické analýzy Stratfor v texaském Austinu, se v knize pokusil nastínit vývoj světa v 21. století z hlediska geopolitiky.

Po krátkém historickém exkurzu se nejprve zabývá rolí USA. Spojené státy zůstanou ekonomicky, vojensky a politicky nejsilnější velmocí světa.

Dále překvapivě marginalizuje roli Ruska a Číny. Čína je poměrně izolovanou zemí – na severu ruská Sibiř, na západě Himaláje, na jihu džungle, většina obyvatelstva sídlí na východě, ale ani tam není prostor k expanzi. Nemá podle Friedmana šanci, aby se stala námořní velmocí.

Počítá s růstem nových mocností: Japonska, Turecka a Polska.

V 21. století vznikne podle Friedmana více válek než ve 20. století, ale budou mnohem méně katastrofické. Tento názor čerpá z používání z nových technologií a z geopolitických změn.

Friedmanových Příštích sto let je zajímavé, lehce depresívní počtení. Jeho slabinou je to, že vychází výhradně z geopolitického vidění světa. (Příkladem může sloužit Friedmanova námořní obsese, přeceňování role přístupu k moři a námořní přepravy.) První trhlinu již Friedmanovy předpovědi dostaly: Naprosto nepočítal s Arabským jarem. 
 

 

OPPA Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

 

Kniha byla zakoupena z prostředků projektu Zlepšení systému vzdělávání a zvyšování odborné úrovně zaměstnanců Interquality, reg.č. CZ.2.17/1.1.00/33102

Print Bookmark and Share

Return
Zaregistrovat se | Přihlásit se