logo_interquality
| 19. září 2019 |
  Hledat
O NÁS>PROJEKT OPPA
  

Vedoucí poradce Interquality Ivan Miller získal kvalifikaci Six Sigma Master Black Belt.

Ivan Miller úspěšně zakončil školení u prestižní poradenské a školicí firmy SigmaPro, kterou založil a řídí jeden z původních autorů metodiky Six Sigma v Motorole. Pro Interquality ale zejména pro naše klienty to znamená další zkvalitnění služeb v oblasti zlepšování procesů, Six Sigma a Lean.

certifikat 
Ivan MillerRozhovor s Ivanem Millerem o jeho zkušenostech z kurzu:

Nedávno jste se vrátil z Birminghamu, ze školení Six Sigma Master Black Belt. Co může takové školení přinést zkušenému „Black Beltovi“ certifikovanému u American Society for Quality?
Když jsme na počátku kurzu psali na flipchart svoje očekávání, musel jsem připustit určitou bezradnost. Většinu času trávím projekty a školením na úrovni Green Belt a do tohoto školení už se prostě více nástrojů, cvičení nebo konceptů nevejde. Výsledek ale předčil moje očekávání. Jenom takový detail – v Six Sigma se používá software pro analýzu dat, nejčastěji Minitab. Přestože s tímto software pracuji skoro denně, naučil jsem se nové finty. A na druhou stranu se i lektor naučil něco od účastníků.

 

Na školení jste byl asi jediným Čechem. Co ostatní účastníci? Byli to samí Britové?
Jeden z účastníků byl z Dánska, jeden z Irska a jeden z Jižní Afriky. Při takové intenzitě školení už není možné se ohlížet na případné jazykové bariéry a schopnost pracovat v angličtině musí být stoprocentní.

 

I ostatní účastníci museli být dost „machry“ ve zlepšování procesů. Probíhaly v průběhu školení zajímavé diskuze? Co pro vás bylo zajímavější? Probíraná témata nebo zkušenosti ostatních?
Přínosné bylo oboje. A to je také jeden z důvodů, proč jsem nechtěl absolvovat kurz distanční. Mluvili jsme o výrobě zářivek, stavebních strojů nebo vrtulníků, o vývoji špičkového software pro navigaci, o řízení letového provozu nebo o zlepšování procesů v pojišťovně. Možná bych našel jeden společný rys všech diskutujících: vrcholové vedení firem si je najalo, aby vedli zlepšování procesů. Oni teď spatřují jeden z nejtěžších úkolů v tom, jak přesvědčit vrcholové vedení, že je potřeba nějaké procesy zlepšovat. Jakmile získají jednoznačnou podporu, dávají se věci rychle do pohybu. Jakmile začne faktická podpora uvadat a je nahrazována jenom slovy, výsledky se opět rychle vytrácejí.

 

Byly jejich zkušenosti s implementacemi podobné jako Vaše nebo fungují i procesy při jiné mentalitě jinak?
O mentalitě při neustálém zlepšování procesů jsme diskutovali často. Shodli jsme se v podstatě na tom, že existuje mentalita „evropská“ a „americká“. Evropané jsou skeptičtí, syndrom „not invented here“ je tu silný a možná se moc spoléháme na analýzu dat. Američané se mnohem snadněji nadchnou pro dobrý nápad a nemusí to být jen jejich vlastní nápad. Při rozhodování jsou asi více přímočaří. Rozdíl mezi Irskem, Holandskem a Českem může být spíše zdrojem zábavných historek, na úspěšnost implementace ale zřejmě vliv nemá. Do budoucna musíme určitě přemýšlet o mentalitě asijské. Pokud se Číňané či Indové vydají cestou neustálého zlepšování procesů a my v Evropě nad tím budeme ohrnovat nos, vznikne možná za nějaký čas složitá situace.

 

Řadu let jste sám trenérem Black Beltů a Green Beltů, určitě jste proto porovnával i věci jako používané metody, způsob výuky nebo technické a organizační zabezpečení. Vypozoroval jste nějaké zajímavé rozdíly?
Ze zkušeností svých kolegů, kteří absolvovali školení Green Belt nebo Black Belt na Motorola University vím, že školení bývá mnohem intenzivnější než je náš standard. Netroufám si tvrdit, že by v pozadí byla i vyšší motivace účastníků, ale i to je možné. V každém případě ale při takové intenzitě zůstane podél cesty mnoho lidí, kteří se „ztratí“ v terminologii nebo matematice, kterou už bůhvíkolik let neoprašovali. My se snažíme, aby počet těchto „odpadlíků“ byl minimální. Naše programy jsou proto méně náročné, ale zato dbáme, aby potřebné minimum nástrojů a myšlenek zvládli opravdu všichni.
Další velký rozdíl je v tom, že u nás v Interquality dáváme účastníkům samostatná skripta a powerpointová prezentace je navíc. V prezentaci jsme potom schopni dodržovat základní pravidla – třeba, že na slajdu nemá být více než pět řádek. Takřka všichni ostatní mají jen jednu prezentaci, která slouží zároveň i jako příručka. To je možná šikovné pro průběh vlastního školení, pro další práci je to ale velmi nepraktické.

 

Proč zrovna SigmaPro? Splnila tato společnost vaše očekávání?
Firem, které seriozně poskytují školení Master Black Belt je po světě jen několik, řekněme do deseti. Kromě programu hrála při výběru dodavatele roli určitě i cena a vzdálenost. Firma SigmaPro je jediná, která pořádá rozumně koncipované školení MBB v Evropě. U tohoto druhu školení hraje mimořádnou roli osoba školitele a samotný koncept. Na oboje jsem měl štěstí. Koncept školení navrhl Doug Mader, jeden z „otců zakladatelů“ Six Sigma v Motorole, neúnavný hledač nových cest a přístupů a také první certifikovaný Master Black Belt. Lektorem byl Mike Titchen – zkušený Master Black Belt, který začínal jako učeň v továrně, pak si dodělal střední školu, vysokou, doktorát. Tihle lidé mají často neuvěřitelný nadhled, který nezískáte koukáním do chytrých knih.


Když se vrátíme k odborným záležitostem, nakolik mohou být získané odborné znalosti přínosem pro vaše klienty? Není to už příliš „vědecké bádání“?
Některé nápady jsem okamžitě zařadil do našeho kurzu Black Belt. S jedním nástrojem se mi podařilo hned po svém příjezdu vytvořit systém sledování a hodnocení procesu prodeje finančních produktů na, řekněme, statistickém základě. Na druhou stranu je pravda, že některé probírané nástroje na mne působily jako sci-fi. I ty ale mají svůj význam – vyplňují mezery v teorii a umožňují její lepší pochopení. Jak nás nabádal „guru“ neustálého zlepšování
W.E. Deming: „kdo není vyzbrojen teorií, toho praxe nic nenaučí“.
Pro celou řadu věcí nemám okamžité použití, budou se ale, jak říkají Angličané, přihřívat na zadní plotýnce. To platí třeba o metodě TRIZ nebo o zrychlených testech spolehlivosti.


Děkuji za rozhovor.

Ivona Šindelková


Pozn.: Školení je součástí projektu "Zlepšení systému vzdělávání a zvyšování odborné úrovně zaměstnanců Interquality".

 

OPPA

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti


Rozhovor byl zveřejněn na serveru evzdělávání.cz 
 

Print Bookmark and Share

Return
Zaregistrovat se | Přihlásit se